Regionen ble friskmeldt fra parasiten av Matilsynet høsten 2022. Formålet med reetableringsprogrammet har vært å reetablere stedegne bestander av anadrom laksefisk.
Reetableringen har blit gjort med rogn fra Miljødirektoratets genbanker, med opphav i lokalt innsamlet villfisk. Rogn ble for det meste plassert i Witlock-Vibert-rognbokser eller klekket i lokale klekkeri og sat ut som ufôretyngel. All rogn fra genbanken ble merket slik at en ved prøvetaking av fisk kunne få et anslag på hvor store andeler utsat materiale utgjorde av ungfisk og gytefisk under reetableringene.
Resultatene viser at reetableringen, av laks, har vært vellykket i både Skibotnelva og Signaldalelva. Gytebestandsmål for laks ble nådd fra henholdsvis 2022 (Skibotn) og 2021 (Signaldalen), og bestandenes størrelse og aldersstruktur har utviklet seg i samsvar med forventet tilbakevandring fra utsat materiale. De første årene dominerte merket fisk i ungfisk- og gytefiskmaterialet, men fra 2022 og utover har en økende andel av ungfisken kommet fra naturlig gyting, noe som indikerer at bestandene er i ferd med å få høy andel av egenproduksjon.
For sjøørret har tetheten av ungfisk vært noe varierende. Mens antall gytefisk har hat en fin utvikling de siste årene både i Skibotn- og Signaldalelva. Vitenskapelig råd for lakseforvaltning vurderte i 2024 status for sjøørretbestanden som moderat i Skibotnelva og god i Signaldalelva. Hoveddelen av rekruteringen av ørret kommer fra naturlig gyting, et resultat av vellykket bevaringsarbeid før bekjempelsesaksjonene.
For sjørøye er tethetene ungfisk generelt lave, men en tydelig økning i gytefisktall er registrert i både Skibotnelva og særlig Signaldalelva fra 2020-tallet og fremover. Merkeandelene for ungfisk var lave noe som tyder på at mye av fisken er rekrutert fra røye som ble tat vare på i bevaringstiltakene under bekjempelsesaksjonene.
Laks er satt ut i Kitdalselva kun for friskmeldingsformål, ikke for å etablere en bestand, da elva ikke hadde en laksebestand før bekjempelsen. Tetheten av ungfisk av ørret og røye har hat en fin utvikling de siste årene. Det meste av ungfisken stammet fra utset mens en nedgang i merkeandel for ungfisk av røye på sluten av perioden tyder på en økning i naturlig gyting av røye.