Utryddelse av invasiv gullfisk (Carassius auratus) i Rastadammarna, Gislaved, Jönköpings län

Gullfisk (Carassius auratus) ble påvist i Rastadammene (Rastadammarna) i Gislaved kommune i 2024. For å forhindre videre etablering og spredning i Nissanvassdraget, ble det vurdert som nødvendig å gjennomføre utryddelsestiltak.

Gullfisk har nylig blit klassifisert i Sverige som en invasiv fremmedart med høy risiko. På grunn av systemets størrelse og relativt dype partier ble kjemisk bekjempelse med CFT-Legumin  vurdert som eneste effektive metode for å tierne arten. I 2025 ga Länsstyrelsen i Jönköpings län og Kemikalieinspektionen tillatelse til bruk av rotenon som tiltak mot arten.

Behandlingen ble gjennomført 16.–17. september 2025, med en planlagt konsentrasjon på ca. 100 μg rotenon/l. Behandlingen ga en rask og tydelig effekt på fisk, og etter noen timer ble det observert dødelighet av gullfisk i ulike størrelser, samt en annen karpefisk: brasme (Abramis brama).

Tiltaket vurderes som vellykket på grunn av en dokumentert uke med dødelige konsentrasjoner for gullfisk, og ingen levende fisk ble observert fire dager eter behandling.