Veterinærinstituttet oppsummerer bruken av antibiotika til dyr, og overvåker forekomst av antibiotikaresistens i bakterier fra fôr, dyr og næringsmidler i overvåkingsprogrammet NORM-VET, på oppdrag fra Mattilsynet.
Data fra dette rapporteres årlig sammen med tilsvarende data hos mennesker i NORM/NORM-VET rapporten som kom første gang i år 2000. Norge er et av landene i verden som har drevet lengst med denne typen overvåking. Utvikling og spredning av antibiotikaresistens er regnet som en av de største helseutfordringene verden står overfor.
– Overvåkingen er viktig i kampen mot denne globale utfordringen og gjør det blant annet mulig å vurdere effekt av tiltak, forteller Anne Margrete Urdahl, seniorforsker ved Veterinærinstituttet og prosjektleder for NORM-VET.
Forbruket går ned
Bruk av antibiotika er en driver for spredning av antibiotikaresistens hos både mennesker og dyr. I 2024 var salget av antibiotika til landdyr i Norge det laveste nivået siden rapporteringen ble startet i 1993. Forbruket av antibiotika til oppdrettsfisk var i 2024 99 % lavere enn i toppåret 1987.
I 2024 ble det solgt 4341 kilo antibakterielle veterinærpreparater til landdyr i Norge. Av dette ble 3984 kilo brukt til matproduserende dyr og 357 kilo til kjæledyr. I tillegg ble det brukt 709 kilo til fiskeoppdrett.
– Den positive utviklingen viser at langsiktig arbeid fra norske dyreeiere, veterinærer og myndigheter for ansvarlig antibiotikabruk har hatt effekt, sier Kari Olli Helgesen. Hun er seniorforsker ved Veterinærinstituttet og har ansvar for fagområdet legemiddelforbruk
Årets rapport bekrefter god situasjon i Norge
I 2024 var det hovedsakelig prøver fra kylling og hest som ble undersøkt for forekomst av antibiotikaresistens. I tillegg ble det undersøkt prøver av kylling- og kalkunkjøtt, samt prøver av sukkererter og tørkede frukter. Sykdomsfremkallende bakterier fra hund og kylling ble også undersøkt. Årets resultater fortsetter å dokumentere at Norge har en veldig god situasjon. Det er generelt lite antibiotikaresistens hos dyr og i mat, med lav forekomst av multiresistens (dvs. resistens mot tre eller flere klasser av antibiotika).
– Årets resultater fortsetter å dokumentere at Norge har en veldig god situasjon. Det er generelt lite antibiotikaresistens hos dyr og i mat, med lav forekomst av multiresistens. Vi finner også lite bakterier som er resistente mot kritisk viktige antibiotika som er meldepliktige til Mattilsynet, sier Urdahl.