Akutt dødelighet hos rognkjeks (Cyclopterus lumpus) i 2015

Rognkjeks (Cyclopterus lumpus) spiser lakselus fra laksefisk i oppdrett og brukes derfor som bekjempelse mot lakselus. Veterinærinstituttet (VI) har på oppdrag fra FHF forsøkt å kartlegge mulige årsaker til forøket akutt dødelighet hos rognkjeks rett etter sjøsetting i løpet av høst/sensommer 2015. Denne økte dødeligheten ble beskrevet fra flere næringsaktører.

Rapporten beskriver resultatene fra ulike undersøkelser basert på innsendt materiale til Veterinærinstituttet i løpet av januar-november 2015, samt en spørreundersøkelse og dybdeintervju med fiskehelsetjenester som gir informasjon fra store deler av norskekysten. Resultatene fra vårt materiale indikerer at bakteriell sykdom utgjør den vesentligste del av problemene relatert til dødelighet hos rognkjeks i Norge etter utsett i sjø. Våre resultater og erfaringer fra felt indikerer også at atypisk furunkulose er den viktigste årsaken til dødelighet på sjøsatt rognkjeks i 2015.

Hanne Katrine Nilsen

Forsker/Veterinær
E-post: hanne.nilsen@vetinst.no

Jinni Gu

Forsker
Mobilnr: +47 96659158
E-post: jinni.gu@vetinst.no

Britt Gjerset

Forsker
Mobilnr: +47 97561592
E-post: britt.gjerset@vetinst.no

Haakon Hansen

Seniorforsker (1110)
E-post: haakon.hansen@vetinst.no

Even Thoen

Forsker
Mobilnr: +47 99738667
E-post: even.thoen@vetinst.no

Snorre Gulla

Researcher
Mobilnr: +47 40829338
E-post: snorre.gulla@vetinst.no

Britt Bang Jensen

Seniorforsker
Mobilnr: +47 46543817
E-post: britt-bang.jensen@vetinst.no

All ansatte