Betydning av ILAV HPR0 for utbrudd av ILA


Primære ILA utbrudd kan oppstå pga. ulike stress-former som driver en stegvis økning av ILA-virus til høyvirulent varianter. God biosikkerhet er grunnleggende for å hinde utvikling av lokale epidemier

Prosjektet støtter hypotesen om at ILAV HPR0 kan gi opphav til ILAV HPR-del, altså at den ikke-virulente varianten kan mutere og tilegne seg virulente egenskaper. Dette skjer sannsynlig i en trinnvis prosess hvor virulensen gradvis økes. Endring i celletropisme hos ILAV representerte en nøkkelfaktor for denne virulensutviklingen, og lav virulens kan sannsynligvis knyttes til virusets evne til effektiv replikasjon.

Prosjektet hadde som en av sine målsetninger å finne dyrkningsmetode for HPR0 ILAV -varianten. Dette greide vi ikke å oppnå. Til tross for dette er det i prosessen etablert en rekke nye cellelinjer fra ulike organer, hvorav to er mottakelige for virulent ILAV. Flere av disse er nå tatt i bruk som redskaper i in vitro-studier på laks, og virker også lovende i tilknytning til transfeksjonsstudier som ble igangsatt som et alternativ for dyrking av HPR0 ILAV. Prosjektet har gitt Veterinærinstituttet god erfaring i å jobbe med problemstillingen knyttet til HPR0 ILAV-dyrking, noe som er viktig for instituttets arbeid for å være i forkant med dyrkingsmetoder for ulike virus/virusvarianter inkl. HPR0, opprettholde et stort cellebibliotek og en høy kompetanse på celledyrking.

Edgar Brun

avdelingsdirektør
Mobilnr: +47 91123595
E-post: edgar.brun@vetinst.no

Maria Aamelfot

Seniorforsker
Mobilnr: +47 99500150
E-post: maria.aamelfot@vetinst.no

Lars Qviller

Forsker
Mobilnr: +47 95257741
E-post: lars.qviller@vetinst.no

Hilde Sindre

Seniorforsker
Mobilnr: +47 90510878
E-post: hilde.sindre@vetinst.no

Anja Bråthen Kristoffersen

Senior forsker
Mobilnr: +47 93237317
E-post: anja.kristoffersen@vetinst.no

Knut Falk

Forsker
Mobilnr: +47 48009253
E-post: knut.falk@vetinst.no

All ansatte

Sykdom og agens

Aktuelle fagområder

Dyr