Tenacibaculum spp. som en årsak til atypisk vintersår i norske oppdrettslaks

Tenacibaculose har forholdsvis nylig vokst frem som en alvorlig trussel for norsk oppdrettslaks. Det relative bidraget fra selve bakterien, produksjonsforhold og miljøfaktorer til utbrudd av tenacibaculose, er imidlertid ukjent. Det beskrevne prosjektet har blitt igangsatt for å identifisere risikofaktorer av betydning for utbrudd av tenacibaculose, identifisere og karaktersiere toksiner som forårsaker kliniske symptomer, og for å teste om antistoffer mot toksinene kan beskytte mot sykdommen.

Primærmål

  • Øke kunnskapen om tenacibaculose i norsk oppdrettslaks.

Sekundærmål

  • Utvikle en klinisk beskrivelse (definisjon) av sykdomen ‘tenacibaculose’ i norsk oppdrettslaks.
  • Identifisere risikofaktorer for utbrudd av tenacibaculose.
  • Karakterisere toksinproduksjon i Tenacibaculum spp.
  • Teste ‘proof of principle’ for bruk av toksiner som antigen i vaksiner.

Prosjektleder

Duncan J. Colquhoun

Samarbeidspartnere

  • IRIS Stavanger

Forskninginformasjon

Start
2017-11-01
Slutt
2019-12-31
Prosjektnummer
901434
Status
Pågående
Finansiering
FHF Prosjekter
Forskningsområder
Bakteriologi, Epidemiologi, Fiskehelse, Immunologi, Molekylærbiologi, Patologi, Serologi, Statistikk, Vaksinologi

Forskere

Duncan Colquhoun

Senior Forsker/ adjunct Professor
Mobilnr: +47 91179686
E-post: duncan.colquhoun@vetinst.no

Saraya Tavornpanich

Forsker
Mobilnr: +47 91618587
E-post: saraya.tavornpanich@vetinst.no

Hilde Sindre

Seniorforsker
Mobilnr: +47 90510878
E-post: hilde.sindre@vetinst.no

Edgar Brun

avdelingsdirektør
Mobilnr: +47 91123595
E-post: edgar.brun@vetinst.no

Hanne Katrine Nilsen

Forsker/Veterinær
E-post: hanne.nilsen@vetinst.no

Anne Berit Olsen

Veterinær / forsker
E-post: anne-berit.olsen@vetinst.no

Bjørn Spilsberg

Senior forsker
Mobilnr: +47 41105344
E-post: bjorn.spilsberg@vetinst.no

Karin Lagesen

Forsker
Mobilnr: +47 91575916
E-post: karin.lagesen@vetinst.no

Snorre Gulla

Researcher
Mobilnr: +47 40829338
E-post: snorre.gulla@vetinst.no