Publisert: 26.02.2009 14:08 Sist endret: 26.02.2009 14:22
Sviknott (Culicoides obsoletus) hunn.
Foto: Inger Sofie Hamnes
Veterinærinstituttet vurderer at Norge siden 7. november har vært fri for blåtungevirus-vektorer (sviknott). Vurderingen bygger på fangsten av vektorer fra ulike steder i Norge, samt temperaturgrenser.
Veterinærinstituttet overvåket sviknott i 2007 og 2008, og vil starte overvåking igjen fra slutten av mars 2009.
Resultatene fra sviknottovervåkingen viser at
Temperaturavhengig
Data fra Meteorologisk Institutt (www.met.no og www.yr.no) viser at i perioden fra 1. november 2008 har ikke den gjennomsnittlige døgntemperaturen vært over 10 ºC (basert må månedsgjennomsnittet fra mer enn 30 målestasjoner langs mellom Risør og Bergen). I midten av november var det på enkelte målestasjoner målt mer enn 10 ºC, men dette varte en eller to dager og ble etterfulgt av lavere temperaturer.
Månedsgjennomsnittet for døgntemperturer i oktober 2008 var også lavere enn 10 ºC.
Norge har dermed fylt EUs krav til sesongavhengig vektorfri periode siden 7. November i 2008, i henhold til kriteriene som stilles i EUs forordning (EC) 1266/2007 Annex V.
Sannsynligvis ny sesong i april
Basert på historiske data fra Meteorologisk Institutt er ikke den gjennomsnittlige døgntemperaturen forventet å stige til 10 ºC eller høyre før midten av april 2009, og sviknottsesongen kan forventes å starte omkring dette tidspunktet.
UV-lysfeller vil bli plassert de aktuelle geografiske områdene i slutten av mars/begynnelsen av april, og vektorovervåkningen vil starte så snart meteorologiske data indikerer at vektoraktivitet kan begynne.
Les mer om sviknott og sviknottundersøkelsene.
Kontaktperson Veterinærinstituttet:
Inger Sofie Hamnes, forsker, seksjon for parasittologi
Tel.: 23 21 61 15
E-post: inger.hamnes@vetinst.no