Hjem / Nyheter
Veterinærinstituttet anbefaler ikke godkjenning av den genmodifiserte bomullshybriden GHB614 x LLCotton25 som mat og fôr fordi den antas å bidra til bruk av helseskadelig plantevernmiddel. Det er også andre forhold ved denne GMOen som bidrar til at Veterinærinstituttet er skeptisk til godkjenning.
Dyr skal ha et godt liv, ikke bare vernes mot dårlig behandling. Dette fremkommer i den nye dyrevelferdsloven som trådte i kraft 1. januar 2010 og avløste dyrevernloven fra 1974. Velferdsbegrepet har fått en sentral posisjon i loven, og en synlig følge av dette er navneskiftet.
Innenfor diagnostikk av fiskesykdommer i Norge har Veterinærinstituttet rollen som nasjonalt referanselaboratorium. For fiskesykdommene Infeksiøs Lakseanemi (ILA) og Gyrodactylus salaris er instituttet også internasjonalt referanselaboratorium for Verdens dyrehelseorganisasjon (OIE).
Russiske veterinærmyndigheter har meldt om utbrudd av afrikansk svinepest i to svinebesetninger i Murmansk området. Afrikansk svinepest er svært smittsom og en av de mest tapsbringende virussykdommene vi kjenner til.
Norge har en meget god dyrehelse og trygg mat, men innen fiskeoppdrett er det fortsatt utfordringer viser Veterinærinstituttets årsrapport for 2010.
Veterinærinstituttet har vurdert den genmodifiserte maisen MIR604 i forbindelse med at firmaet Syngenta har søkt om godkjenning av denne GMOen for dyrkning i Europa. MIR604 har vært godkjent til bruk i mat og fôr i EU siden 2009.
Bama trekker ni salatblandinger fra markedet i forbindelse med flere tilfeller av yersionise. Foreløpige analyser gjort av Veterinærinstituttet retter mistanken mot salaten raddicchio rosso som inngår i Dole Ruccula Mix.
Norge igjen er fritt for blåtunge og restriksjonssonen for blåtunge, som har omfattet store deler av Sør-Norge, er nå opphevet.
10. og 11. april arrangerer Veterinærinstituttet en internasjonal workshop om fiskedrepende alger. Marine alger er mistenkt for å skape helseproblemer for fisk over hele verden. En vet lite om hva som er viktigst; algene eller giftene de produserer.
Veterinærinstituttet gir hver måned ut en oppdatert status over mistenkte og påviste tilfeller av pankreassykdom (PD) i norske oppdrettanlegg. Det har vært fire nye tilfeller i mars, og det totale antall utbrudd er nå tretten, som er en mere enn på samme tid i fjor og i 2009.